x
sadsad x
asdasd
Altın ve Pırlanta Kadına Güzel Bir Duygu Dokunuşudur!

Altın ve Pırlanta Kadına Güzel Bir Duygu Dokunuşudur!

24 Kasım 2022

Pırlanta Nedir?
Pırlanta, elmas madeninin 57 yüzeyde kesilmiş halidir ve mücevherlerde kullanılır. Dünyanın en sert madenlerinden biri olan elmasın sertlik derecesi 10’dur.

Peki, neden bu kadar değerli?
Kırılması güçtür, kolay kolay çizilmez veya bozulmaz. Çok ender bulunması da değerli olmasının bir başka nedenidir.

Pırlanta kırılır mı?
Pırlantayı sadece pırlanta çizer ya da keser. Bu yüzden pırlanta kesiminde yine pırlanta kullanılmaktadır. Yani pırlanta kırılabilir. Pırlanta kırıkları özellikle pırlanta montüre (altın yüzük) mıhlanırken (pırlantanın yüzüğe takılmasına verilen isim) gerçekleşir. Pırlantalar kemer adı verdiğimiz kenar kesimlerine yaklaştıkça inceldiği için mıhlayan kişi bu bölgeye ani bir baskıyı mıhlama ucu ile yaparsa çok ufak kırılmalar gerçekleşebilir.

Sahte pırlanta nasıl anlaşılır?
Profesyonel pırlanta satıcıları özel büyüteçleriyle pırlantanın sahte olup olmadığını hemen anlarlar. Ancak sizlerin böyle bir imkanı olmadığı için bilindik ve uluslararası güvenilirliği olan markalardan almanızı tavsiye ederiz. Böylelikle aldığınız pırlantanın kalitesinden emin olmuş olursunuz.

Karat nedir?
Karat pırlantanın ölçü birimidir.

Pırlanta alırken nelere dikkat edilmelidir?
Öncelikle yukarıda da belirtiğimiz gibi uluslararası güvenirliliği olan bir firmadan almalısınız. Öncelikle kullanılan taş gerçekten pırlanta mı, ikincisi bize belirtilen özelliklerde mi diye kontrol edilmelidir. Bazı firmalar 8 ayar altına pırlanta yapabiliyor, 8 ayar altın kısa sürede kararan bir ayar altındır. En az 14 ayar kullanıldığından emin olun. Pırlantayı taşıyan montürün çok ince ve hafif olmaması gerekir. Pırlantanın düşmemesi, boy yapıldığında bozulmaması ve temizlendiğinde incelmemesi için 2.5 gram üstü montür tercih etmelisiniz.

Pırlanta fiyatları nasıl belirlenir?
Pırlanta fiyatı, pırlantanın büyüklüğü ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca altın bölümünün ayarı ve gramı da maliyetinde rol oynar. Pırlantayı mıhlayacak ustaya, parlatmayı yapan ustaya ödenecek tutarla pırlantanın maliyeti ortaya çıkar. Tek taş parçadan yapılmış pırlanta ile ufak pırlantaların bir araya gelmesinden oluşturulan yüzükler arasındaki fiyat farklıdır. Bunun nedeni de; 0.45 karatlık tek parça pırlantanın doğada bulunma olasılığı düşüktür, ancak siz ufak pırlantaların bir araya getirilip 0.45 karatlık pırlanta yüzük yaparsanız karat fiyatını düşük olduğu için daha uygun fiyatlı bir pırlanta yüzük elde etmiş olursunuz.

Pırlanta sertifikası nedir?
Yukarıda da sık sık bahsettiğimiz pırlanta sertifakası nedir? Pırlanta sertifikası; pırlantanın büyüklüğü ve kalitesini gösteren bir belgedir. Bu firma garanti belgesi de olabilir uluslararası kabul gören bir belge de.

Uluslararası Sertifika Nedir?
Dünyaca kabul gören 4C pırlanta kalite esasları, laboratuvar ortamında yüksek teknoloji bilgisayar sitemleri kullanılarak sertifikalar hazırlanır.

Pırlantada 4C Kuralı Nedir?
Dünya standardı olarak elmasın kıymeti dört faktörle ilgilidir. Bu 4C kuralıyla ifade edilir: Karat (Carat weight), Renk (colour), Berraklık(Clarity), Kesim(Cut).

İnternetten Pırlanta Alınır mı?
İnternetten tabii ki pırlanta alabilirsiniz. Ama alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Birincisi ürün size faturalı olarak gönderilmelidir. Böylece ne aldığınızı bilmiş olursunuz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.